Boj za demokratické Slovensko

Autor: Lucia Horváthová | 4.3.2015 o 14:23 | (upravené 10.3.2015 o 10:36) Karma článku: 4,09 | Prečítané:  169x

...alebo "Radšej dostať obojstrannú pneumóniu ako tu žiť ešte rok" 

Dostal sa mi do rúk príbeh, ktorý sa stal skvelému Julovi Satinskému :

"Vrazil som za bieleho dňa do lekárne v Prahe a stál tam mlčanlivý rad na lieky. Bolel ma zub a chcel som len dinyl, a tak som mlčanlivý rad Čechov ľubozvučnou slovenčinou požiadal o prednosť. Ozval sa hlas: "Rozbils nám Republiku a ještě se chceš předbíhat? Tak to tedy ne!" Ostatní čakajúci vo fronte v lekárni sa postavili na moju stranu. Ale ten jeden volič ich predbehol spolu so mnou...."


Tento príbeh a najmä reakcia "voliča" ma donútila sa zamyslieť. Tak ako vlastne všetky príbehy Pána Satinského. Prečo ho nazval volič? Ako by ste ho nazvali vy? Zlý človek? Možno arogantný idiot? Nie... On nebol zlý človek. Bolo to dieťa čerstvo rozvedených rodičov, ktoré býva u toho druhého rodiča. Samozrejme má pocit, že všetko v čom s tým rodičom žije, zavinil ten druhý rodič s ktorým nežije. Rovnako aj Slovenský volič sa tvári ako malé decko. 
Božechráň, aby sme boli jednotní! Popreli by sme tak doteraz najväčší výdobytok nového Slovenska. Nejednotnosť je základným pravidlom hry v každej normálnej demokracii. Tí, čo majú vládu "pevne" v rukách chcú - a z ich pohľadu je to logické - aby sme ich jendotne podporovali. 
Lenin mal pravdu keď hovoril : " Ten, kto má peniaze, určuje politické smerovanie...". Ale vládnuca Demokracia peniaze nemá. Nemá ani súhlas všeľudového referenda zrušiť demokratické princípy. Takže zatiaľ máme priestor pre boj za svoje práva. Ale nie je to normálny život. Je to život v boji. Na jednej strane sú chlapci, ktorý nás bez peňazí ťahajú do boja za krajšiu budúcnosť v jednote ľudu - na druhej strane sú chlapci, ktorým ide o "chlieb náš každodenný daj nám dnes". Božechráň, aby sme zasa jednotne naleteli na sociálne trhové hospodárstvo, na tú "tretiu cestu" ktorá jednoducho neexistuje. 
A tak si dovolím tvrdiť, že to čo sa u nás odohráva nie je ani zďaleka normálne. Stále je to BOJ za demokratické Slovensko. Niekto by povedal : "Aký boj? Veď väčšina národa sa len prizerá." Ale v politike to bolo vždy tak: väčšina sa len prizerala. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?